LPG w Turbo

Wśród sceptyków instalacji gazowych pojawia się często stwierdzenie, że samochody wyposażone w turbo nie mogą być wyposażone w instalację gazową.

 

Należy pamiętać że LPG nie ma bezpośredniego kontaktu z turbiną. Z turbiną mają natomiast kontakt spaliny (od strony wydechu). Temperatura spalin samochodu z instalacją gazową, który ma właściwie dobrną mieszankę nie odbiegają znacząco od auta wolnossącego (bez turbo). Różnice są minimalnie dochodzą do kilkunastu stopni. Nie jest więc możliwe uszkodzenie turbiny przez montaż instalacji LPG.

Reduktory do turbo

Zdaniem doświadczanych gazowników różne modele reduktorów różnie współpracują z samochodami z turbo doładowaniem. Reduktor taki musi osiągać o wiele większe ciśnienie bezwzględne, gdyż w kolektorze ssącym silnika wolnossącego zawsze panuje niewielkie podciśnienie, z kolei w samochodach turbodoładowanych na przemian panuje tam ciśnienie wyższe i niższe od atmosferycznego. Jednym z reduktorów przeznaczanych specjalnie do aut turbodoładowanych jest Landi Renzo IG1 Turbo. Istnieje jednak wiele innych reduktorów, które dobrze współpracują z samochodami turbodoładowanymi.

Wydajność wtryskiwaczy

Przy samochodach turbodoładowanych przy montażu instalacji gazowej IV generacji należy pamiętać o dobraniu wtryskiwaczy o właściwej wydajności. Moc 4-ro cylindrowego samochodu z turbo często dochodzi do 200 KM. Jeden wtryskiwacz w tym przypadku musi obsłużyć około 50 KM. Warto jednak pamiętać, że w przypadku samochodów z turbo musimy zadbać o zapas. Silnik z turbodoładowaniem, który ma 200 KM tak naprawdę ma 200 KM "netto" czyli z dodatkowej mocy (która nie jest ujęta w danych technicznych) musi napędzić turbosprężarkę. Aby odpowiedzieć jak dużej mocy wymaga turbosprężarka warto sobie wyobrazić samochody z doładowaniem z kompresorem (czyli taką sprężarką napędzaną paskiem klinowym). Kompresory napędzają grube paski klinowe, które przy lekkim zmianie naprężenia często ślizgają się. Mimo wszystko doładowanie kompresorów jest znacznie niższe niż doładowanie turbosprężarek.

Montaż LPG w TSI, TFSI... tu nie chodzi o turbo

Wiele osób pyta o montaż LPG w nowych silnikach benzynowych aut z koncernu VAG: TSI, TFSI. Problem z montażem LPG w tych samochodach nie wynika z zastosowanego w nich turbodoładowania, ale bezpośredniego wtrysku benzyny. O "gazowaniu" bezpośrednim wtrysku benzyny napiszemy w innym artykule.

Nieprawidłowa mieszanka = problemy z silnikiem

Oczywiście w każdym samochodzie ze źle ustawioną instalacją LPG bądź zużytymi wtryskami może nastąpić do nie właściwiej mieszanki, która przyczynia się szybszego zużycia jednostki napędowej. Taka sama sytuacja może mieć miejsce przy uszkodzeniu układu wtrysku benzyny, nieprawidłowemu działaniu sondy lambdy czy przepływomierza dającego błędne wskazania.

Reasumując: turbo gazu nie wyklucza

Choć wiele lat temu montaż LPG w samochodzie z silnikiem turbodoładowanym wzbudzał wiele kontrowersji, dziś już wiadomo że jest to możliwe. Wskazuje na to nie tylko teoria, lecz także praktyka. Wiele zaadoptowanych do jazdy na LPG samochodów w instalacje LPG Warszawa poruszają się po naszych drogach bez problemów a instalacje gazowe w nich zamontowane już dawno zwróciły się ich właścicielom.