Auto na gaz drzewny czyli samochód na drewno

Mało kto wie, że już kiedyś były popularne samochody na gaz. Nie był to jednak ani gaz CNG ani LPG lecz holzgas, czyli gaz drzewny. Gaz ten, jak sama nazwa wskazuje, jest uzyskiwany z spalania drewna. Samochody takie posiadały generator gazu drzewnego, a gazem tym był zasilany standardowy silnik czterosuwowy.

Auto na gaz to wcale nie nowość z ostatnich lat!

Wszystko to miało to miejsce w czasach II wojny światowej, kiedy to zapotrzebowanie na ropę do celów militarnych było tak duże, że poszukiwano innych sposobów zasilania silników samochodowych. W ten sposób były zasilane zarówno silniki samochodów użytkowych jak i silniki samochodów osobowych.

100 km za około 10 zł!

Średnie zużycie paliwa samochodu osobowego na drzewo oscylowało w okolicach 15 kg, czyli około 40 litrów przestrzennych spalanego drewna na 100 km. Cena 1 mp suchego drewna kominkowego to obecnie dziś około 260 zł. Oznacza to koszt przejechania 100 km na poziomie trochę ponad 10 zł. Należy dodać, że oszczędność w stosunku do standardowego auta na benzynę wynika głównie z faktu wysokiego opodatkowania benzyny.

Kłopotliwa obsługa

Samochód na drewno wymagał skomplikowanego procesu rozpalania. Rozpalało się go podobnie jak dziś rozpala się kotły węglowe. Oczywiście podczas podróży trzeba było czasami dołożyć węgla. Wadą był również brak możliwości szybkiego wygaszenia generatora gazu.

Samochód na drewno współcześnie

Współcześnie niektórzy hobbyści powracają do tego sposobu zasilania pojazdów. W popularnej w Internecie książce " Drewno zamiast benzyny" autor opisuje historię samochodów na holzgaz, sposób przeróbki samochodu na drewno oraz jego eksploatację.

Drukuj E-mail