Generacje LPG

Napisane przez Super User. Opublikowano w Motoryzacja

Wśród samochodowych instalacji LPG występuje kilka tzw. generacji LPG. Generacje LPG są ponumerowane zgodnie z czasem ich powstawania. Najstarsza jest 1-sza generacja, już niestosowana w nowo wykonywanych samochodach również z uwagi na przepisy, najnowsza 6-ta, obecnie jeszcze nie stosowana. Opiszemy pobieżnie każdą z nich.

I generacja LPG

To instalacja w której gaz jest podawany przez tzw. mikser. Jest to zwężka w dolocie, która wytwarza podciśnienie i dzięki temu gaz jest mieszany z powietrzem (stąd nazwa mikser). Zazwyczaj taka instalacja podaje dużo więcej gazu niż potrzeba podczas niewielkich obciążeń silnika i mniej niż potrzeba przy większych obciążeniach. Samochód wyposażony w taką instalacje charakteryzuje się dużą stratą mocy podczas jazdy na LPG, rzędu około 30%. Strata mocy występowała również na benzynie. Instalacje I generacji były dedykowane do aut z silnikami gaźnikowymi. LPG pierwszej generacji były popularne niegdyś w takich samochodach jak stare Polonezy, Tico, Fiaty Cinquecento. LPG I generacji stosowano również, niekiedy w autach z wtryskiem jedno i wielopunktowym, ale nie pracowały z tego typu silnikami dobrze.

II generacja LPG

LPG drugiej generacji to zmodyfikowana I generacja o obecność komputera sterującego silnikiem krokowym gazu, zwanym attuatorem. Instalacją taka steruje komputer. Na podstawie wskazań sondy lambda, czujnika położenia przepustnicy (opcjonalnie), obrotów silnika oraz czujnika temperatury dobiera właściwą dawkę. Gaz dalej był podawany przez mikser, a więc odczuwalna była strata mocy podczas jazdy na gazie, a nawet podczas jazdy na benzynie.

Zasadnicze wady LPG I i II generacji

Dwie pierwsze generacje LPG posiadały dotkliwe wspólne wady. Były to:

III generacja LPG

W III generacji zrezygnowano z miksera. Co oznacza, że samochód po przełączeniu na benzynę zachowuje się dokładnie tak samo jak taki sam samochód bez gazu. Gaz podawany jest poprzez wężyki, których zakończenie znajduje się w kolektorze ssącym; ale uwaga: są one odrębne dla każdego cylindra. Ilość podawanego gazu zależy od otwarcia silnika krokowego a nie kiedy dwóch silników krokowych. Wyeliminowało to możliwość wybuchów w kolektorze ssącym. Trzecia generacja LPG była niezawodna. Jej niska popularność bierze się tylko z jednego faktu: szybkiego pojawiania się IV generacji LPG.

IV generacja LPG - obecnie najbardziej popularna

Czwarta generacja LPG to tzw. sekwencyjny wtrysk gazu. Każdy cylinder posiada własny wtryskiwacz. Wtrysk gazu następuje sekwencyjnie: dla każdego cylindra oddzielnie. Prawidłowo założona instalacja czwartej generacji zapewnia braku strat mocy, również podczas jazdy na LPG. Instalacje IV generacji są obecnie najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym. Przy poprawnym montażu nie skracają trwałości silnika. LPG IV generacji można założyć również do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Aby wtryskiwacze benzynowe przeżyły taką operację programuje się dotryski benzyny podczas jazdy na LPG. Z tego względu samochód z taką instalacją gazową spala przykładowo 30% benzyny i 70% gazu. Koszt założenia dobrej instalacji IV generacji do silnika 4-ro cylindrowego to koszt około 4000 zł. Podczas gdy montaż LPG IV generacji to wydatek prawie 2-krotnie wyższy. Rachunek ekonomiczny jest prosty: obecnie 4-ta generacja jest najbardziej opłacalna i dlatego jej montaż jest najbardziej upowszechniony.

V generacja LPG

W piątej generacji LPG wtrysk gazu następuje w fazie ciekłej. Reduktor LPG nie pełni tu funkcji parownika (czyli urządzenia w którym zachodzi przemiana gazu ciepłego w lotny) ale regulatora ciśnienia. W instalacji tej - w odróżnieniu od następnej generacji - gaz podawany jest przez wtryskiwacze gazowe. Niestety bardzo drogie. Dzięki tego, że gaz rozprężą się dopiero w kolektorze ssącym odpalanie auta na LPG V generacji jest możliwe. Niestety, jeśli kierowca całkowicie przestanie jeździć na benzynie: wtryskiwacze benzynowe nie będą używane, dojdzie do ich uszkodzenia. Z tego względu i tak większość aut z LPG piątej generacji jest odpalana na benzynie a w sterowniku programowany jest stały odcinek czasu po którym samochód przełącza się na gaz.

Kupując starszy, używany samochód z Holandii często spotkamy właśnie LPG 5-tej generacji. Najczęściej firmy Vialle. Kupując takie auto należy pamiętać, że instalacja tego typu jest sporo droższa w naprawach od IV generacji. Jeśli dojdzie do rozległej usterki, np. awarii wtryskiwaczy często opłaca się po prostu... wymienić całą instalację na 4-ta generację.

VI generacja LPG

Szóstą generację LPG wyróżnia brak wtrysków gazowych i reduktora. Gaz podawany jest poprzez wtryskiwacze benzynowe. Instalacje takie są dedykowane do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Co więcej instalacje te stworzone są dla jednego konkretnego silnika. Warsztat montujący taką instalacje dostaje konkretną instrukcję i nie ma tu miejsca na błędy montażowe ani kalibracyjne, gdyż tej ostatniej w ogóle nie ma! Na LPG 6-tej generacji kierowca w ogóle nie musi korzystać z benzyny. Przejście z benzyny na gaz i odwrotnie zresztą jest dość kłopotliwe i trwa nawet 2 minuty: nie może przecież dojść do dostania się gazu do zbiornika benzyny!

Kolejną ciekawą cechą LPG 6-tej generacji jest brak zmiany ceny instalacji w zależności od pojemności silnika i liczby cylindrów jak miało to miejsce we wcześniejszych generacjach. Choć sama instalacja jest bardzo droga, na chwilę obecną koszt jej założenia to około 10000 zł to tyle samo zapłacimy gazując Skodę Octavię 1.4 TSI co montując gaz do potężnego Chevroleta Tahoe z silnikiem o pojemności 6.2 litra.

Przykładem LPG szóstej generacji jest np. Prins DLM.

Drukuj