Gaz w samochodzie

Napisane przez Super User. Opublikowano w Motoryzacja

W kilku krajach na świecie popularne są przeróbki samochodów na gaz. Nasz kraj należy do światowej czołówki pod względem ilości aut z autogazem.

 

Gaz naturalnym paliwem do zasilania silnika samochodowego

Wielu laikom wydaje się, że naturalnym paliwem do zasilania silników jest benzyna bądź olej napędowy, czyli ciecz. Nie jest to jednak prawdą. Paliwa te są przez układy zasilania "przerabiane" do postaci gazowej przed spalaniem. Odbywa się to w gaźnikach (stare konstrukcje, niestosowane obecnie już w samochodach) oraz w układach wtryskowych. Silnik samochodu jest zasilany mieszanką paliwowo - powietrzną. Im lepiej zmiesza się paliwo z powietrzem tym bardziej optymalne jest spalanie. Oczywistym jest natomiast, iż łatwiej wymieszać dwa gazy niż gaz i ciecz.

LPG, CNG bądź LNG

Wśród gazów jakimi zasilamy samochody stosowane są najczęściej trzy. Najpopularniejszym gazem w Polsce, stosowanym wyjątkowo szybko w autach osobowych jest LPG czyli płynny gaz propan-butan. CNG to gaz ziemny sprężony i stosowany jest bardzo często w Polsce w komunikacji miejskiej. Słynne autobusy miejskie na gaz są właśnie zasilane gazem CNG. Nowością jest LNG, czyli płynny gaz ziemny, który również jest stosowany coraz częściej w komunikacji miejskiej.

Gaz szkodliwy?

Wraz z przeróbkami silników na zasilanie paliwem gazowym pojawiły się informacje o szkodliwości gazu na silnik. Niestety przy zasilaniu silnika gazem występują pewne problemy z gniazdami zaworowymi oraz szereg innych problemów. Kilka utrudnień związanych ze stosowaniem paliwa gazowego w silniku spalinowym samochodu nie przekreśla jednak stosowania tego paliwa w pojazdach.

Drukuj