Czy warto zakładać instalację gazową w samochodzie?

Jeśli posiadamy samochód w dobrym stanie technicznym, który bez większych nakładów finansowych pokona bez problemów przynajmniej sto tysięcy kilometrów warto do niego założyć instalację gazową. Ważny jest tu nie tylko stan silnika ale także stan układu przeniesienia napędu. Szczególnie skrzyni biegów, jeśli jest to skrzynia automatyczna. W samochodach o mniejszej wartości remont "automatu" może być nieopłacalny. Ważny jest również stan blacharski pojazdu. Jeśli samochód nam "gnije" nie opłaca się go gazować. Jeśli założymy LPG niedługo będziemy dokonywać np. wymiany progów w samochodzie tylko dlatego, że jest w nim znakomita instalacja LPG - w innym przypadku byśmy go sprzedali.

Nie warto zakładać LPG jeśli samochód zamierzamy szybko sprzedać. I nie patrzmy tu na ilość lat jaką zamierzamy nim jeździć lecz na ilość kilometrów jakie chcemy przejechać. Gdy chcemy sprzedać samochód za rok, a przez rok zrobimy 70000 km gaz opłaca się założyć. Nie opłaca się natomiast gdy sprzedamy auto za 5 lat, ale przejedziemy w tym czasie zaledwie 20000 km. Przed sprzedażą samochodu generalnie opłaca się dokonywać żadnych inwestycji w samochodzie: nie opłaca się wymienić tarcz hamulcowych, kompletu zawieszenia, kupować nowych alufelg ani właśnie zakładać gazu. To generalna zasada.


Mercedes GLK 350 - prawie nowy samochód, dobrze wyposażony, do takiego auta opłaca się założyć gaz

Warto zakładać LPG gdy zależy nam na tym by nasze auto było w jak najlepszym stanie. Jeśli dbamy o wszystkie elementy pojazdu, wymieniamy opony po 20000 km bo mają już 6mm bieżnika, na bieżąco usuwamy wszelkie rysy i odpryski i ogólnie dbamy o samochód: powinniśmy mieć w nim LPG. Instalacja LPG jest wyposażeniem samochodu, który powinien posiadać każdy tzw. dobrze wyposażony samochód. Jeśli samochód posiada automatyczną klimatyzację, czujniki parkowania przód i tył, kamery cofania, aktywny tempomat, fotele pamięcią i masażami itp. a nie ma LPG to coś tu nie gra.

Nie warto natomiast zakładać instalacji LPG jeśli silnik naszego samochodu jest ogólnie kiepski, czyli źle znosi gaz. Należy jednak zasięgnąć porad od prawdziwych fachowców. Istnieje wiele mitów nt gazowania poszczególnych silników. Zasięgnijmy rad u prawdziwych "gazowników" dla których "gazowanie" V8 czy V12, silników turbodoładowanych albo z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie stanowi problemów.

Drukuj E-mail