Długość wężyków LPG

Długość wężyków łączących wtryskiwacze gazowe z wkrętką wkręconą w kolektor ssący staje się tematem wielu niekończących się dyskusji na forach internetowych. Istnieją zdecydowani zwolennicy krótkich wężyków jak i (wśród nich są nawet gazownicy z wieloletnim stażem) fachowcy, którzy z uporem maniaka twierdzą iż "długość wężyków nie ma znaczenia". Kto ma racje?

Wężyki powinny być jednakowej długości

Którejekolwiek ze stron byśmy niezapytali obydwie potwierdzą: wężyki zasilające wszystkie cylindry muszą posiadać taką sama długość. To złota reguła, której musimy przestrzegać i wszyscy fachowcy są co do niej zgodni.

Długie wężyki, czyli długość wężyków nie ma znaczenia?

Zwolennicy "długich wężyków" przytaczają zawsze przykład z rurą wypełnioną gazem i zamkniętą z jednej strony. Czy z takiej rurki można skutecznie wydmuchać cały znajdujący się gaz? Nie! I dlatego nie warto dążyć za wszelką cenę do skracania wężyków. Prawda jest jednak taka, że zawsze jakiś ułamek LPG znajdującego się w wężyku dostanie się do kolektora ssącego, a zatem i do silnika... stąd może warto sięgnąć po krótkie wężyki?

Krótkie wężyki

Zakładając, że wkrętka w kolektorze ssącym jest połączona wężykiem o średnicy wewnętrznej 4 mm i długości 15 cm to wężyk ten jest w stanie pomieścić 7,5 ml lotnego gazu. Czy to dużo czy to mało? Dla porównania: przeciętnej wydajności wtryskiwacz gazowy posiada wydajność rzędu 100 ml / min przy całkowitym otwarciu. Czyli niecałe 2 ml na sekundę. Oznacza to mniej więcej tyle, że na gazie który znajduje się w 15 centymetrowym wężyku silnik mógłby pracować z pełną mocą przez około 3 sekundy! To dużo! Szczególnie biorąc pod uwagę iż zapotrzebowania silnika na paliwo na biegu jałowym albo podczas powolnej jazdy jest zdecydowanie mniejsze! Dlatego, jeśli tylko możemy: stosujmy możliwie krótkie wężyki!

Średnica wężyków LPG do kolektora ssącego: 3 albo 4 mm

Oprócz możliwie małej długości równie ważna, albo i nawet ważniejsza jest średnica wężyków. Dlaczego? Wzór na pojemność wężyka to przecież objętość walca, czyli:

V = pi*r2*h,

gdzie:
h - długość wężyka
r - promień wężyka (czyli połowę jego średnicy)

Oznacza to że objętość wężyka rośnie w kwadracie wraz z jego średnicą! Czyli zastosowanie 10 centymetrowego wężyka o średnicy 5 mm równa się z zastosowaniem wężyka 3 mm o długości aż 28 cm!

Dla samochodów w których dysza wtrysku nie przekracza 2,5 mm idealne będą wężyki o średnicy 3 mm. W samochodach, które posiadają szersze dysze powinniśmy zastosować wężyki 4 mm. Zastosowanie wężyków 5 mm w samochodach z dużymi dyszami (około 3 mm) nie jest błędem pod warunkiem, że są one krótkie (max 10 cm).

Krótkie, ale nie krótsze niż 5-6 cm!

Wężyki łączące wtryskiwacze LPG wraz z wkrętką w kolektorze ssącym nigdy nie powinny być aż tak krótkie by po założeniu na wkrętkę i dyszę wtryskiwacze ich światło zmniejszało się. Dlatego stosujmy minimum 5-6 centymetrowe wężyki.