Długość wężyków LPG

Długość wężyków łączących wtryskiwacze gazowe z wkrętką wkręconą w kolektor ssący staje się tematem wielu niekończących się dyskusji na forach internetowych. Istnieją zdecydowani zwolennicy krótkich wężyków jak i (wśród nich są nawet gazownicy z wieloletnim stażem) fachowcy, którzy z uporem maniaka twierdzą iż "długość wężyków nie ma znaczenia". Kto ma racje?

Wężyki powinny być jednakowej długości

Którejekolwiek ze stron byśmy niezapytali obydwie potwierdzą: wężyki zasilające wszystkie cylindry muszą posiadać taką sama długość. To złota reguła, której musimy przestrzegać i wszyscy fachowcy są co do niej zgodni.

Długie wężyki, czyli długość wężyków nie ma znaczenia?

Zwolennicy "długich wężyków" przytaczają zawsze przykład z rurą wypełnioną gazem i zamkniętą z jednej strony. Czy z takiej rurki można skutecznie wydmuchać cały znajdujący się gaz? Nie! I dlatego nie warto dążyć za wszelką cenę do skracania wężyków. Prawda jest jednak taka, że zawsze jakiś ułamek LPG znajdującego się w wężyku dostanie się do kolektora ssącego, a zatem i do silnika... stąd może warto sięgnąć po krótkie wężyki?

Krótkie wężyki

Zakładając, że wkrętka w kolektorze ssącym jest połączona wężykiem o średnicy wewnętrznej 4 mm i długości 15 cm to wężyk ten jest w stanie pomieścić 7,5 ml lotnego gazu. Czy to dużo czy to mało? Dla porównania: przeciętnej wydajności wtryskiwacz gazowy posiada wydajność rzędu 100 ml / min przy całkowitym otwarciu. Czyli niecałe 2 ml na sekundę. Oznacza to mniej więcej tyle, że na gazie który znajduje się w 15 centymetrowym wężyku silnik mógłby pracować z pełną mocą przez około 3 sekundy! To dużo! Szczególnie biorąc pod uwagę iż zapotrzebowania silnika na paliwo na biegu jałowym albo podczas powolnej jazdy jest zdecydowanie mniejsze! Dlatego, jeśli tylko możemy: stosujmy możliwie krótkie wężyki!

Średnica wężyków LPG do kolektora ssącego: 3 albo 4 mm

Oprócz możliwie małej długości równie ważna, albo i nawet ważniejsza jest średnica wężyków. Dlaczego? Wzór na pojemność wężyka to przecież objętość walca, czyli:

V = pi*r2*h,

gdzie:
h - długość wężyka
r - promień wężyka (czyli połowę jego średnicy)

Oznacza to że objętość wężyka rośnie w kwadracie wraz z jego średnicą! Czyli zastosowanie 10 centymetrowego wężyka o średnicy 5 mm równa się z zastosowaniem wężyka 3 mm o długości aż 28 cm!

Dla samochodów w których dysza wtrysku nie przekracza 2,5 mm idealne będą wężyki o średnicy 3 mm. W samochodach, które posiadają szersze dysze powinniśmy zastosować wężyki 4 mm. Zastosowanie wężyków 5 mm w samochodach z dużymi dyszami (około 3 mm) nie jest błędem pod warunkiem, że są one krótkie (max 10 cm).

Krótkie, ale nie krótsze niż 5-6 cm!

Wężyki łączące wtryskiwacze LPG wraz z wkrętką w kolektorze ssącym nigdy nie powinny być aż tak krótkie by po założeniu na wkrętkę i dyszę wtryskiwacze ich światło zmniejszało się. Dlatego stosujmy minimum 5-6 centymetrowe wężyki.

air jordan pas cher air jordan pas cher jordan pas cher air jordan pas cher air jordan pas cher asics pas cher asics pas cher asics pas cher asics pas cher scarpe valentino outlet scarpe valentino outlet scarpe valentino outlet scarpe valentino outlet scarpe valentino outlet louboutin pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online