Benzyna 95 czy 98?

Tzn. liczba oktanowa, czyli odporność paliwa na spalanie stukowe dla LPG mieści się w przedziale 100-110. Dla mniej popularnego u nas gazu CNG jest jeszcze wyższa: 110-120. W samochodach, które posiadają tzw. knock sensor, czyli czujnik spalania stukowego powinniśmy bezwzględnie stosować benzynę 98 oktanową. Dlaczego?

Samochód zasilany gazem LPG w pewnych sytuacjach musi nagle skorzystać z zasilania benzyną. Np. w przypadku braku LPG, spadku ciśnienia gazu podczas gwałtownego przyśpieszania przy prawie pustej butli. Wtedy to silnik jest dostosowany do spalania paliwa o większej liczbie oktanowej (czyli gazu) i nagle przechodzi na paliwo o mniejszej liczbie oktanowej (na benzynę). Dochodzi wtedy do spalania stukowego, które jest bardzo szkodliwe dla silnika.

Czujnik spalania stukowego a LPG

Jeśli posiadamy czujnik spalania stukowego i mamy zatankowaną standardową bezołowiową "dziewiędziesiątkę-piątkę" możemy łatwo się przekonać o szkodliwości tego paliwa na zagazowany silnik. Wystarczy, że pozwolimy silnikowi przez dłuższą chwilę popracować na gazie a potem na biegu jałowym słuchając pracy silnika przełączymy na benzynę. W większości przypadków usłyszymy delikatnie stukanie z silnika: objaw spalania stukowego. Takie delikatnie stuki są bardzo groźne dla silnika. Podczas spalania stukowego powstaje fala uderzeniowa przed dojściem tłoka do najwyższego położenia. W takich warunkach dochodzi do bardzo dużego obciązenia tłoków oraz podwyższenia temperatury w komorze spalania.

Typowym objawem spalania stukowego jest wypalenie się denka tłoków.

Drukuj E-mail