Fiat Tipo 1.4 T-JET 120 KM LPG

Od pewnego czasu na polskim rynku oferowany jest Fiat Tipo z silnikiem 1.4 T-JET o mocy 120 koni mechanicznych wyposażony w fabryczną instalację Tartani. Do tej pory LPG był seryjnie dostępny jedynie w wersji 1.4 95 KM, która raczej nie wzbudzała zainteresowania kierowców szukających przysłowiowej radości z jazdy. Na uwagę zasługuje fakt iż Fiat Tipo może być doposażony w "seryjny gaz" we wszystkich dwóch wersjach nadwozia i aż 3 różnych wersjach wyposażenia.

Tipo z instalacją gazową dyplomuje się identyczną mocą maksymalną i momentem. Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h wzrosło z 9,8 do 10,3 sekundy. W stosunku do wersji benzynowej zużycie paliwa wzrasta o aż 38% (wg danych producenta). Tipo z LPG spala średnio 8,3 gazu a wersja benzynowa 6 litrów benzyny. Wynika to najprawdopodobniej z bogatych dawek gazu podawanych gdy wtryskiwacze benzynowe są cały czas otwarte (gwałtowne przyśpieszanie) oraz zwiększonej masy własnej pojazdu.

Dopłata do instalacji LPG wynosi 3500 zł brutto co odpowiada mniej więcej cenom dobrej instalacji gazowej w firmach zajmujących się fachowo montażem LPG w samochodzie 4-ro cylindrowym turbodoładowanym (przykładowy cennik instalacji LPG).

Drukuj E-mail